Pokrok nezastavíte, nebojte sa SMART riešení

Ľudstvo sa odjakživa snaží posúvať dopredu a to platí vo všetkom. Inteligencia je pojem, ktorý už patrí do nášho dennodenného života. Pomaly každý máme inteligentné telefóny, televízie, hodinky a posledné roky sa stretávame už aj s pojmom inteligentná domácnosť alebo SMART HOME. A čo si máme pod týmto pojmom predstaviť?

Ľudstvo sa odjakživa snaží posúvať dopredu a to platí vo všetkom. Inteligencia je pojem, ktorý už patrí do nášho dennodenného života. Pomaly každý máme inteligentné telefóny, televízie, hodinky a posledné roky sa stretávame už aj s pojmom inteligentná domácnosť alebo SMART HOME. A čo si máme pod týmto pojmom predstaviť?

Pohodlie a bezpečnosť. Tieto dve slová veľmi vystihujú SMART HOME. Bezpečnosť vám môžu prinášať kamery a senzory v domácnosti, ktoré neustále monitorujú situáciu a upozornia vás na nezvyčajné javy v domácnosti, prípadne pokus o vlámanie zlodejmi. Inteligentná technológia vášho SMART HOME ich dokáže vystrašiť, dokonca odplašiť z vášho domova skôr, ako sa do neho dokážu vlámať.

Neustálym vývojom nových technológií sa stáva náš život jednoduchší tým, že veľa vecí za nás urobia smart technológie, a to platí aj v inteligentnej domácnosti. Smart technológie môžu za vás automaticky robiť rôzne úkony, ktoré vám prednastaví tím odborníkov, prípadne si ich nakonfigurujete sami. Či už ide o ovládanie osvetlenia, kúrenia, žalúzií, zásuviek, vyhrievanie bazénu, predohrev sauny a podobne. Samozrejme, všetky úkony môžete robiť a monitorovať pohodlne aj prostredníctvom vášho smartfónu.

Toto je naozaj iba pár príkladov využitia inteligentných technológií v domácnostiach. Tých možností je naozaj veľmi veľa a nemá zmysel všetky vypisovať – rozoberieme ich v ďalších článkoch. Využiteľnosť záleží aj od veľkosti domácností, a preto je najlepšie možnosti inteligentnej domácnosti konzultovať s odborníkmi. Ak zvažujete dať svojmu domovu “rozum“, neváhajte nás kontaktovať.

Rozhodli ste sa pre SMART HOME? Neprehliadnite postup inštalácie

Ak ste rozhodnutí spraviť svoju domácnosť rozumnou, potrebujeme vedieť od zákazníka požiadavky na rozsah implementácií inteligentných prvkov, nakoľko veľmi dôležitou vecou pred samotnou realizáciou je kvalitný a dobre zdokumentovaný projekt. To ľudia často nepovažujú za potrebné, čo je chyba, a preto to s vami veľmi radi prekonzultujeme.

Nie sme firma, ktorá sa vám bude snažiť niečo nanútiť. Otvorene si povedzme, všetko je otázkou finančných možností a vašich požiadaviek. Preto pred inštaláciou potrebujeme vedieť od klienta jeho predstavu, aby sme mohli implementovať maximálnu možnú funkcionalitu inteligentného systému, ktorý bude zároveň šetriť váš rodinný rozpočet.

Či už staviate nový dom alebo rekonštruujete, najlepšie je to spraviť všetko naraz. Všetky práce súvisiace zo zabudovaním komponentov a prípadných káblových vedení sa urobia koncepčne vo vhodnej fáze rekonštrukcie, ešte pred jemnou omietkou a maľovaním.

Komplexná SMART domácnosť

Komplexné a autonómne SMART HOME riešenia – v takýto prípadoch sú všetky inteligentné prvky integrované v jednej aplikácii, vďaka čomu je ich ovládanie oveľa jednoduchšie. Komplexné SMART HOME riešenia domácností robia až 80 % úkonov autonómne, presne podľa vašich predstáv.

Podstata komplexného SMART HOME spočíva teda v tom, že dokáže ovládať nielen osvetlenie a zásuvky, ale aj kúrenie, zavlažovanie, zabezpečovací systém, tienenie, rekuperáciu, saunu či audio systém. To všetko v jednej aplikácii.

Veľkou výhodou takýchto inteligentných domácností je, že všetky technológie medzi sebou komunikujú, teda spolupracujú. Dôkladné nastavenie užívateľom môže prispieť aj k šetreniu rodinného rozpočtu, najmä na kúrení sa dá ušetriť až 30 % výdavkov.

Čo všetko dokáže SMART HOME?

Podľa definície amerického inštitútu IBI (Intelligent Buildings Institute) by inteligentná budova mala zabezpečiť produktívne a nákladovo efektívne prostredie pomocou optimalizácie štyroch základných prvkov – stavebnej konštrukcie, technických zariadení, služieb a manažmentu.

Veľa ľudí sa domnieva, že inteligentná domácnosť znamená, že si môžu zasvietiť svetlo cez mobil, a presne toto je zlé chápanie terminológie SMART HOME. Inteligentná domácnosť je taká, ktorá vykonáva činnosti autonómne, teda bez potreby vykonávania nejakej činnosti človeka.

SMART HOME má jasný cieľ, a to uľahčiť život a priniesť komfort do každodenného fungovania v domácnosti. Tým, že sa jednotlivé činnosti automatizujú, šetria aj váš čas. Medzi hlavné výhody patrí aj šetrenie finančných prostriedkov za energiu.

Inteligencia v domácnostiach je autonómne správanie, ktoré je nastavené na základe vašich preferencií a želaní. Pri pojme SMART HOME sa fantázii medze nekladú…

5 základných otázok o výmene rozvodov

Chystáte sa rekonštruovať svoj príbytok a rozmýšľate nad výmenou rozvodov? Zistite, či je naozaj nevyhnutná, ako celý proces prebieha a koľko vás bude stáť. Poďme si teda spolu prejsť všetko dôležité, potrebujete vedieť:

...

Kúpili ste, alebo sa chystáte rekonštruovať starší byt alebo dom? Nezabudnite na výmenu elektroinštalácie!

Životná úroveň ľudí neustále narastá, a tým aj počet elektrických spotrebičov v domácnostiach, ktoré nesú aj vyššie požiadavky na elektroinštaláciu. Konkrétne v starších bytových jednotkách je pôvodná inštalácia zhotovená z hliníkových rozvodov, ktoré v dnešnej dobe nespĺňajú aktuálne predpisy a záťažové stupne. Jednoducho povedané – nedokážu bezpečne a spoľahlivo plniť svoju funkciu podľa stanovených noriem. Jediným riešením je teda rekonštrukcia. Je len otázkou času, kedy vám môže stará elektroinštalácia zlyhať/vyhorieť a budete musieť riešiť havarijný stav vo vašej domácnosti.

...