5 základných otázok o výmene rozvodov

Chystáte sa rekonštruovať svoj príbytok a rozmýšľate nad výmenou rozvodov? Zistite, či je naozaj nevyhnutná, ako celý proces prebieha a koľko vás bude stáť. Poďme si teda spolu prejsť všetko dôležité, potrebujete vedieť:

Vymeniť alebo nie?

Má váš byt či dom viac ako 20 rokov? V tom prípade s výmenou neváhajte. Pôvodné rozvody sú totiž s najväčšou pravdepodobnosťou z hlinníka, ktoré nespĺňajú súčasné normy a zároveň môže byť obmedzená aj ich funkčnosť. Taktiež nové spotrebiče a technológia v domácnosti navyšujú odbery, tým pádom sa môže stávať, že vám vyhadzuje poistky, pretože vaša domácnosť je predimenzovaná. Ak odložíte výmenu rozvodov na neskôr, môže stať, že o rok či dva prestane vedenie plnohodnotne plniť svoju funkciu a rekonštrukcia sa začne nanovo. Na druhej strane, ak sú vo vašom príbytku už káble medené, s najväčšou pravdepodobnosťou rozvody meniť netreba.

Hliník alebo meď?

Ako sme spomínali vyššie, túto otázku máte zodpovedanú v jednej vete. Hliníkové rozvody nepĺňajú súčasné požiadavky slovenskej technickej normy! Ak sa pozrieme na to z historického hľadiska, hliníkové káble sa väčšinou používali preto, že ich cena bola oveľa výhodnejšia. Zároveň však treba podotknúť, že ich životnosť je oproti medeným káblom značne kratšia. Taktiež ich vodivosť a manipulácia s nimi je horšia. Ak teda máte v byte alebo dome hliníkové rozvody, je najvyšší čas ich vymeniť. Už pri menších opravách vypínačov alebo zásuviek sa vám môže hliníkový kábel doslova rozdrviť v rukách.

Aký je postup výmeny rozvodov?

Výmena rozvodov v byte obnáša kompletnú rekonštrukciu. Ak má byť urobená správne a aby bol  zákazník spokojný, je veľmi dôležitá komunikácia oboch strán. Náš zaužívaný postup v spoločnosti SELECTRA vyzerá takto:

  • Konzultácia s klientom – ujasníme si vaše predstavy a požiadavky – či už dizajnové, alebo z hľadiska elektrického výkonu. Upresníme si, aké spotrebiče, svietidlá budete používať, či uvažujete o inteligentných prvkoch, ktoré dostávajú čoraz viac priestoru na dnešnom trhu a podobne.
  • Vypracovanie cenovej ponuky – vrámci nej vám ponúkame aj možnosť vybrať si koncové prvky ako zásuvky či vypínače.
  • Realizácia – proces sa začína odstránením starých zásuviek, vypínačov a prípadne aj vysekania pôvodnej inštalácie až k rozvádzaču. Nasleduje natiahnutie nových elektrických rozvodov ku koncovým jednotkám/prvkom. Veľmi dôležitá je výmena bytového rozvádzača, keďže staré bytové rozvodnice nespĺňajú súčasné Slovenské technické normy (STN). Nie je teda zaručená bezpečnosť, ktorá by podľa dnešných štandardov mala byť.
  • Dopájanie koncových prvkov – po dokončení a vyspravení stien a ich vymaľovaní sa dopoja zásuvky a vypínače podľa dizajnových požiadaviek zákazníka.

Koľko to bude trvať?

Samotná realizácia trvá v prípade menších jednoizbových či dvojizbových bytov asi 2 dni, pri väčších bytoch či domoch 3-4 dni. Pri práci nie je nutná prítomnosť majiteľa. Finálne dopájanie koncoviek po vymaľovaní potom trvá niekoľko hodín.

Na aké ceny sa pripraviť?

Rekonštrukcia príbytku zväčša nie je lacná záležitosť, výmena rozvodov však takmer nikdy nepatrí medzi najväčšie položky. Výslednú sumu ovplyvňuje aj to, či si zákazník objedná aj koncové prvky a v akej cenovej hladine. Jeden rámik na vypínače totiž môže stáť 3 eurá ale aj 25 eur. Orientačné ceny sú však takéto:

  • 1 – 2 izbový byt cca 1200 eur
  • 3 – izbový byt cca 2000 eur
  • 4 – izbový byt cca 2500 eur

5 základných otázok o výmene rozvodov

Chystáte sa rekonštruovať svoj príbytok a rozmýšľate nad výmenou rozvodov? Zistite, či je naozaj nevyhnutná, ako celý proces prebieha a koľko vás bude stáť. Poďme si teda spolu prejsť všetko dôležité, potrebujete vedieť:

...

Kúpili ste, alebo sa chystáte rekonštruovať starší byt alebo dom? Nezabudnite na výmenu elektroinštalácie!

Životná úroveň ľudí neustále narastá, a tým aj počet elektrických spotrebičov v domácnostiach, ktoré nesú aj vyššie požiadavky na elektroinštaláciu. Konkrétne v starších bytových jednotkách je pôvodná inštalácia zhotovená z hliníkových rozvodov, ktoré v dnešnej dobe nespĺňajú aktuálne predpisy a záťažové stupne. Jednoducho povedané – nedokážu bezpečne a spoľahlivo plniť svoju funkciu podľa stanovených noriem. Jediným riešením je teda rekonštrukcia. Je len otázkou času, kedy vám môže stará elektroinštalácia zlyhať/vyhorieť a budete musieť riešiť havarijný stav vo vašej domácnosti.

...